Ciekawostki historyczne

Ciekawostki historyczne

Postprzez Manta » 2 sie 2014, o 07:30

Jak zlikwidowano postrach Warszawy [WYWIAD]


Schmalz był sadystą i dewiantem. W czasie okupacji był postrachem Woli. przebierał się w damskie stroje, następnie torturował i bestialsko zabijał. O tym, jak go zlikwidowano, opowiada Stanisław Likiernik.

http://historia.newsweek.pl/zamach-na-k ... 789,1.html

Czemu Karl Schmalz zawdzięcza swój przydomek "Panienka"? Otóż lubił ubierać się w kobiece ciuchy i w takim stroju torturować oraz zabijać swoje ofiary.

Kim był „Panienka”? Józef Rybicki, szef Kedywu Okręgu Warszawa, w sprawozdaniu z akcji nazwał go „postrachem okolic, potwornym zjawiskiem Woli”.
STANISŁAW LIKIERNIK: To dobre określenie. Nazywał się Karl Schmalz, był feldfeblem i szefem ochrony kolei przy Dworcu Zachodnim. Okrutnik. Nazwano go „Panienka”, bo lubił przebierać się za kobietę i okutany w damskie fatałaszki podchodził do ludzi zbierających węgiel na torach – dzieci i kobiet. Mordował ich z zimną krwią. Wyciągał karabin maszynowy i strzelał. Jeśli nie zabił na miejscu, zabierał do swojej siedziby i tam „przesłuchiwał”. Torturował, a potem mordował. Wiedzieliśmy, że zabił w ten sposób 130 Polaków. „Panienką” był nazywany chyba również dlatego, że miał ładną, łagodną i budzącą zaufanie twarz.
Avatar użytkownika
Manta
VIP
VIP
 
Posty: 5776
Dołączył(a): 4 gru 2013, o 21:15
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez » 2 sie 2014, o 07:30

 

Re: Ciekawostki historyczne

Postprzez Manta » 13 kwi 2015, o 05:39

reda-tunele.jpg

Odkryto podziemne miasto na granicy Redy i Rumi

Pod budową ulicy łączącej Rumię z Redą odkryto podziemne miasto, które według wstępnych ocen jest największym takim miejscem w Polsce.

Podziemne pomieszczenia odkryto podczas budowy ul. Morskiej w Redzie łączącej się z ul. Kosynierów w Rumi. Gdy w 2014 r. zaczęto kopać w ziemi natrafiono na dziwne kamienie. Okazało się, że jest to sklepienie tunelu. Prace nad droga przerwano na 2 miesiące by archeologowie mogli zbadać tunele. Szef odpowiedzialnego za inwestycję redzkiego urzędu powiedział mediom, że podziemne przejścia mogą mieć nawet 7 km długości. Niektóre są na tyle szerokie, że zmieściłoby się w nich auto. Na razie nie wiadomo, w jakim okresie ludzie mieszkali w podziemnym mieście.


Pierwsze opinie archeologów wskazują, że ma ono 2 tys. lat, ale należy podchodzić do tej daty niezwykle ostrożnie. Badacze wspominają, że wśród podziemnych pomieszczeń są pogańskie miejsca kultu. Portal Moja-Reda.pl wspomina natomiast o czasach wikingów, na co mają wskazywać znalezione artefakty.

Co ukrywają urzędnicy?

Okazuje się, że odkrycie miało miejsce już w listopadzie ubiegłego roku, jednak urzędnicy nie poinformowali o tym opinii publicznej. Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, Urząd Miasta Redy postanowił utajnić odkrycie z obawy przed poszukiwaczami skarbów. Nawet na ostatniej sesji rady miejskiej w Redzie, podawano, że winą za opóźnienie budowy obarcza się niekorzystne warunki geologiczne oraz zmiany w projekcie.
http://mtk.pl/artykul/wiadomosci/odkryt ... -redy-rumi
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Manta
VIP
VIP
 
Posty: 5776
Dołączył(a): 4 gru 2013, o 21:15
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez » 13 kwi 2015, o 05:39

 


Powrót do HistoriaKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron