Oligarchia Postkomunistyczna

Obrazek

Oligarchia Postkomunistyczna

Postprzez Klaudi » 28 gru 2013, o 08:16

Tekst o postkomunistycznej oligarchii napisałem ponad 5 lat temu i dalej podtrzymuję jego główne założenia:

http://blogpublika.com/2013/11/23/oligarchowie-z-czerwonym-rodowodem/

Nadal mam zamiar napisać książkę na ten temat ale muszę jeszcze sobie to wszystko „poukładać”. Oczywiście będzie to „książka elektroniczna” bo nie sądzę, by ktoś chciał mi to wydać.
W międzyczasie doszedłem do kolejnych wniosków:

1.) Prawdopodobnie część „komunistów” już od początku miała plan uwłaszczenia się na majątkach odebranych najpierw „krowopijcom” a potem narodowi. Później zaczęli wtajemniczać w sprawę innych. Świadczy o tym choćby to, że „likwidując wielką własność prywatną” nie zlikwidowali ksiąg wieczystych ale dalej skrupulatnie je prowadzili.
2.) Oligarchizacja Polski jest elementarną częścią oligarchizacji byłego bloku sowieckiego. Polska była pierwszym polem doświadczalnym dla realizacji tego procesu. W krajach, które weszły do UE lub się z nią stowarzyszyły robi się to bardziej „w białych rękawiczkach”, na wschodzie w bardziej toporny sposób. Jednak mechanizmy są te same.
3.) Oligarchizacja krajów postkomunistycznych wpisuje się w trwający już wcześniej ale postępujący dużo, dużo wolniej proces tworzenia się oligarchii światowej, zwanej „korporatokracją”
4.) W międzyczasie Stanisaw Michalkiewicz stworzył określenie „kapitalizm kompradorski”. Nie jest to dobre określenie. Sugeruje w ten sposób nieprawdę, że u nas zaszło coś innego niż oligarchizacja typowa dla Rosji, Ukrainy i całego bloku sowieckiego. Sugeruje też mylnie, że u nas jednak politycy rozdają karty. Tymczasem karty cały czas rozdają oligarchowie. Nawet Kaczyńscy zostali „namaszczeni” przez oligarchów … tylko zrobili ich w ciula

5.) Najlepsze „kąski” przy złupieniu majątku narodowi wzięli oficerowie i agenci dawnego WSW. Swoich kolegów SB potraktowali raczej po macoszemu :) Podobnie działaczy partyjnych itp. :) Zdrajcy z Solidarności dostali „na cukierki” :)
6.) I teraz bardzo podniecająca sprawa dla niektórzych – czynnik żydowski :) . Spora część oligarchów ma to pochodzenie, ale to naprawdę nie jest główny klucz do problemu :)
7.) Są siły wyższe, które stoją ponad oligarchami, ale nie będę się nimi zajmował. Nie, nie dlatego bym się bał, ale po prostu nie będą w stanie niczego konkretnego o nich się dowiedzieć, a jeśli będę opierał się jedynie na domysłach, to mogę popaść w obłęd. Natomiast oligarchia „bizensowa” jest najwyższą widzialną władzą u nas. Nieformalną, ale jednak widzialną i poznawalną.
8.) Politycy pełnią rolę „strażników kradzionego”. To określenie, stworzone przez ś.p. Stanisława Pobłockiego. Ach, jak dobrze się nieboszczykiem zasłonić :) Wszystkie partie mają tu swoje role. Główną rolę odgrywała jednak SLD ale po wejściu na europejskie salony, zaczęła im przeszkadzać partia z komunistycznym „garbem” i znaleźli sobie nową – Platformę Obywatelską. Wszyscy politycy posłusznie realizują linię oligarchów. Tylko Kaczyńscy próbowali wyrwać się spod kontroli i zapłacili za to wysoką cenę.
9.) Polska oligarchia zawsze była dużo bardziej solidarna niż oligarchia rosyjska, ukraińska itp. Ostatnio się to jednak zmienia i zaczynają się podziały. Główną linią jest podział na tych, którzy wtopili się już w układy europejskie i globalne i na tych, którzy chcą zachować autonomię polskiej gospodarki.
10.) Mam w dupie to, że ktoś uzna mnie za oszołoma, wariata od teorii spiskowych itp. :)
Avatar użytkownika
Klaudi
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 60
Dołączył(a): 6 gru 2013, o 20:51

Postprzez » 28 gru 2013, o 08:16

 

Re: Oligarchia Postkomunistyczna

Postprzez Klaudi » 30 gru 2013, o 06:48

A dla kogo to za ciężkie lub nie ma czasu na czytanie, to Genowefa Pigwa wyśpiewa mu wszystko w ciagu minuty ;)
W prostych słowach ;)

Avatar użytkownika
Klaudi
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 60
Dołączył(a): 6 gru 2013, o 20:51

Re: Oligarchia Postkomunistyczna

Postprzez Pikap » 10 lut 2014, o 09:04

Szacun Klaudi.
Avatar użytkownika
Pikap
Dyskutant
Dyskutant
 
Posty: 440
Dołączył(a): 6 gru 2013, o 12:55
Lokalizacja: Zamość

Re: Oligarchia Postkomunistyczna

Postprzez Manta » 10 lut 2014, o 09:55

O tak...wspaniały człowiek i wielki patriota z naszego kolegi. Waleczne serce jak ja to mówię :) Szkoda tylko , że rzadko do nas zagląda i nie chce pochwalić się swoją działalnością a ma czym !
Avatar użytkownika
Manta
VIP
VIP
 
Posty: 5776
Dołączył(a): 4 gru 2013, o 21:15
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez » 10 lut 2014, o 09:55

 


Powrót do BlogiKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron