Opiekunowie dorosłych

Opiekunowie dorosłych

Postprzez administrator » 25 sty 2016, o 15:58

z19494182Q.jpg

Mimo wyroku TK opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych nadal są traktowani gorzej
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niesprawiedliwe różnicowanie świadczeń dla opiekunów w zależności od momentu powstania niepełnosprawności u podopiecznego zapadł ponad rok temu. Do dziś nie został zrealizowany.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
Teraz sytuacja finansowa opiekuna, który zrezygnował z pracy na rzecz opieki nad chorym członkiem rodziny, zależy od tego, w jakim wieku jego podopieczny stracił sprawność - przed 18. rokiem życia czy po nim. Większą pomoc - świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 1300 zł - otrzymują opiekunowie niepełnosprawnych dzieci oraz dorosłych, którzy są niepełnosprawni od dziecka. Pozostali opiekunowie mogą starać się o specjalny zasiłek opiekuńczy - tylko 520 zł. Co więcej, nie mogą przy tym przekroczyć kryterium dochodowego (664 zł na osobę w rodzinie). Przez to mało który opiekun otrzymuje taką pomoc.

W październiku 2014 r. TK stwierdził, że taki system jest niezgodny z konstytucją. Sędziowie orzekli, że moment powstania niepełnosprawności nie może decydować o sytuacji opiekuna. Trybunał nakazał ustawodawcy "podjąć działania zmierzające do przywrócenia równego traktowania wszystkich opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych" bez zbędnej zwłoki. Ale problem do dziś nie został rozwiązany.

Poprzedni rząd chciał równać w dół. Opiekunowie się nie zgodzili

Rząd PO-PSL zajął się sprawą, ale napisał projekt ustawy, który nie został przyjęty ze względu na protesty i przedłużające się konsultacje. Zakładał, że od lipca 2015 r. wszyscy opiekunowie będą dostawać świadczenie pielęgnacyjne. Ci, którzy zajmują się dziećmi -1,3 tys. zł. Z kolei opiekunowie osób, które skończyły 18. rok życia - 800 zł. Na to nie zgodzili się rodzice niepełnosprawnych dzieci , bo dla nich oznaczałoby to zmniejszenie świadczenia o 500 zł po osiągnięciu przez ich dziecko pełnoletności.

W grudniu w sprawie nierealizowanego wyroku TK w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej interweniował Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. W skierowanym do urzędników piśmie podkreślił, że wykonanie wyroku "powinno stanowić jeden z priorytetów działalności resortu". Jak dodał, otrzymuje wiele wniosków od zaniepokojonych opiekunów i osób niepełnosprawnych.

Posłowie: "Jesteśmy zasypywani pismami"

Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych piszą nie tylko do RPO. Dzięki ich petycjom i listom dyskusja o niezrealizowanym wyroku TK przeniosła się do Sejmu. W ubiegłym tygodniu posłowie zgodnie przyznali, że są zasypywani pismami od "wykluczonych" opiekunów.

Dyskusję zainicjowała Nowoczesna. - Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że po 18. roku życia, ewentualnie po 25., jeśli kontynuuje się naukę, osobę uznaje się za dorosłą i nie powinno się różnicować przyznawanych im świadczeń. Również ich opiekunowie powinni być traktowani jako podmioty należące do tej samej klasy - mówiła posłanka Kornelia Wróblewska.

Podkreślała jednak, że zmniejszenie świadczenia dla opiekunów dzieci o 500 zł po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności też nie jest zasadne, bo koszty wcale się nie zmieniają. - Rodzice po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności wcale nie mają możliwości powrotu do pracy, a koszty nawet rosną, bo dochodzą dodatkowe choroby - tłumaczyła posłanka.

Inni posłowie pytali, kiedy problem zostanie rozwiązany, oraz ile to będzie kosztowało.

Ministerstwo szykuje nowy projekt, jest zespół

Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, stwierdził, że zdaje sobie sprawę, że wyrok powinien zostać zrealizowany jak najszybciej.

- Powołaliśmy wewnętrzny zespół ds. rozwiązań systemowych dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Jego zadaniem będzie analiza tego, co mieliśmy do tej pory, i wypracowanie rozwiązania. 21 stycznia odbędzie się pierwsze posiedzenie - zapowiedział wiceminister. Jak dodał, resort planuje także spotkanie z opiekunami. Niewykluczone, że dojdzie do niego jeszcze w tym miesiącu.

Marczuk przypomniał, że poprzedni rząd oszacował koszt zmian na 550 mln zł rocznie. Nie wiadomo jednak, czy ta kwota się utrzyma, bo, jak zapowiedział Marczuk, w ministerstwie trwają prace nad nowymi rozwiązaniami. Wiceminister nie podał terminu, kiedy nowy projekt trafi pod obrady Sejmu.


Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75478,19494077,mim ... z3yGve1mdC
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
administrator
 
Posty: 40
Dołączył(a): 4 gru 2013, o 16:32
Lokalizacja: Polska

Postprzez » 25 sty 2016, o 15:58

 

Powrót do OpiekunowieKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron