Program 500+

Program 500+

Postprzez administrator » 25 sty 2016, o 15:10

7d7daff3aba97e178e97349cecee09c7.jpg

500 złotych na dziecko tylko na wybrane produkty? Mamy odpowiedź Ministerstwa Rodziny

To gmina zdecyduje o sposobie wypłaty 500 złotych na dziecko – poinformowało Ministerstwo Rodziny w przesłanym Onetowi oświadczeniu. W ten sposób resort odniósł się do pomysłu Ministerstwa Sprawiedliwości, które zaproponowało, aby pieniądze były wypłacane na specjalnie założoną kartę płatniczą, za którą można by było kupować wybrane produkty w wybranych sklepach.
W konsultacjach międzyresortowych dot. programu "Rodzina 500 plus" resort kierowany przez Zbigniewa Ziobrę zaproponował zmiany ws. wypłaty 500 złotych na dziecko. Zgodnie z założeniami każdy, kto zgłosi się do programu, powinien mieć założone nowe, przeznaczone jedynie do wypłaty świadczenia konto bankowe. Dodatkowo do każdego konta byłaby wydawana specjalna karta płatnicza. Żeby zapobiec niewłaściwym wydatkom np. na alkohol czy papierosy, resort proponuje, aby za pomocą karty można było kupować tylko wybrane produkty przeznaczone dla dzieci i tylko w wybranych punktach handlowych.

Rodzina 500 plus. Kompendium wiedzy o programie


Program Rodzina 500+ prawdopodobnie zostanie uruchomiony w kwietniu 2016 r. Wtedy rozpocznie się zbieranie wniosków, po czym nastąpi wypłata środków.

„Podobne rozwiązania są już obecnie szeroko stosowane w prywatnym sektorze usług, gdzie posiadacz karty może kupić jedynie wybrane produkty i w określonym z góry miejscu przez podmiot wydający kartę” – argumentuje w liście ministerstwo sprawiedliwości.

Ministerstwo Rodziny: to gmina zdecyduje o sposobie wypłaty 500 złotych na dziecko.

Do pomysłu odniosło się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W przesłanym Onetowi oświadczeniu wyjaśniło, że o formie wypłaty świadczeń z programu "Rodzina 500 plus" będzie decydować gmina lub upoważnione ośrodki pomocy społecznej.


„Szczegółowy sposób realizacji wypłat świadczenia wychowawczego w danej gminie ustali organ właściwy, który będzie realizował zadania z zakresu świadczenia wychowawczego, biorąc pod uwagę potrzeby świadczeniobiorców zamieszkujących na terenie danej gminy” – czytamy w oświadczeniu ministerstwa.

Ministerstwo Rodziny zaleca, by wypłata świadczenia odbywała się na konto. „Świadczenie wychowawcze będzie wypłacane w sposób dogodny dla rodziców, w szczególności przelewem na konto bankowe” – informuje resort. Ale pomysłu resortu Ziobry definitywnie nie przekreśla i nie zamyka gminom innych dróg wypłaty środków.

Jak dowiedzieliśmy się w ministerstwie, gmina będzie mogła dowolnie ustalić sposób wypłaty 500 złotych na dziecko – przelewem, gotówką w kasie, lub kartą przedpłaconą. Decyzja w tym zakresie ma należeć do organu realizującego wypłatę świadczenia.

„Organ właściwy może uwzględnić także inny sposób wypłaty świadczenia wychowawczego np. gotówką w kasie lub kartą przedpłaconą, biorąc pod uwagę dotychczasową praktykę w zakresie wypłaty świadczeń rodzinnych oraz możliwości danej gminy” – tłumaczy Ministerstwo Rodziny.

Sprzeczne informacje dot. wypłaty 500 złotych na dziecko

W sprawie sposobu wypłaty 500 złotych na dziecko pojawiają się sprzeczne informacje. Z pierwszego projektu ustawy, która była zaprezentowana jeszcze w kampanii wyborczej, wynikało, że świadczenie będzie wypłacane jedynie w gotówce, a rodzice, którzy trzy miesiące z rzędu nie pobiorą świadczenia, stracą do niego prawo.

Ten pomysł ostatecznie jednak upadł. Pod koniec ubiegłego roku szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk zapewniał w rozmowie z Biznes.pl, że świadczenie będzie przelewane na konto. – Wniosek będzie się składało raz na rok i automatycznie będzie szedł przelew na konto rodziców – mówił Kowalczyk.

Kolejny głos w dyskusji wypłaty 500 złotych na dziecko zabrał Bartosz Marczuk, wiceminister w resorcie Elżbiety Rafalskiej. Marczuk napisał kilka dni temu na Twitterze, że świadczenie będzie wypłacane w gotówce, poza wyjątkami, kiedy zostanie stwierdzone "marnotrawstwo". Wtedy pomoc ma być przekazywana w formie rzeczowej.

Kto może liczyć na 500 złotych na dziecko?


Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przewiduje wsparcie w wysokości 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko, bez względu na dochód rodziny. Oznacza to, że rodzicom dwójki potomstwa przybędzie co miesiąc w domowym budżecie 500 zł, rodzina z trójką dzieci będzie miała do dyspozycji dodatkowych tysiąc złotych itd. – zasada ta będzie odnosić się do każdego kolejnego wychowywanego dziecka.

Jeżeli Program Rodzina 500 plus wejdzie w życie, to na pomoc od państwa będą mogły liczyć także rodzice samotnie wychowujący dzieci. Politycy chcą szczególną opieką otoczyć rodziny najbiedniejsze – jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekraczałby sumy 800 zł lub 1200 zł, jeżeli którekolwiek z dzieci jest dzieckiem niepełnosprawnym, świadczenie przysługiwałoby także na pierwsze dziecko. Chodzi o kwoty netto, po odliczeniu podatku.

Pieniądze przysługiwałyby zarówno rodzicom lub jednemu z rodziców, niezależnie od tego, czy ubiegający się o wsparcie byłby opiekunem prawnym, czy faktycznym. Świadczenie byłoby wypłacane aż do czasu ukończenia przez dziecko 18. roku życia i – co ważne – przekroczenia przez nie progu pełnoletności.

Z rządowych szacunków wynika, że 500 złotych może trafiać co miesiąc do ok. 3,6 mln dzieci. To 1,8 mld złotych miesięcznie do wydania. Jest to więc łakomy kąsek dla sieci handlowych. Według ministerstwa finansów koszty programu w latach 2016– 2026 wyniosą ponad 220 mld złotych, a w roku bieżącym 16 mld zł (program ma ruszyć w kwietniu).


video >>> http://kobieta.onet.pl/dziecko/500-zlot ... iny/2r7nmn
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
administrator
 
Posty: 40
Dołączył(a): 4 gru 2013, o 16:32
Lokalizacja: Polska

Postprzez » 25 sty 2016, o 15:10

 

Re: Program 500+

Postprzez Manta » 2 lut 2016, o 20:48

ministerstwo-pracy-i-polityki-spolecznej-elzbieta_25026087.jpgRafalska o projekcie "500+". Rodzic z jednym dzieckiem nie dostanie pieniędzy[/b]
Co z rodzicem, który samotnie wychowuje dziecko i nieznacznie przekracza próg dochodowy 800 zł? - Jest próg dochodowy na pierwsze dziecko i nie będzie indywidualnego uwzględniania takich spraw - powiedziała na konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Sejm zajmie się projektem "Rodzina 500+" już na najbliższym posiedzeniu.
W poniedziałek do parlamentu trafił projekt MRPiPS, który ma zagwarantować 500 zł na drugie i kolejne dziecko. - Historyczny, przełomowy projekt - zakomunikowała minister Rafalska. Podkreśliła, że limity 800 i 1200 zł (w przypadku rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym) obowiązują nadal. - Przy dobrej współpracy z samorządami, uda nam się sprawnie uruchomić wypłaty na początku kwietnia - dodała szefowa resortu pracy.
Zobacz koniecznie: Rząd Szydło przyjął program 500 zł. Kiedy wypłaty?
Wiceminister Bartosz Marczuk zaznaczył, że na obsługę wypłat gminy dostaną 350 mln zł. - Tydzień od daty publikacji ustawy, do samorządów zaczną już spływać pieniądze - wyjaśnił.
Dodatkowo mają oni otrzymać wsparcie od rządu w postaci specjalnych szkoleń, które rozpoczną się już na początku marca. Ponadto do samorządów trafią też podręczniki, które wyjaśnią jak wdrażać w życie tę ustawę.
Kontrowersje wokół 500 zł
Dziennikarze na konferencji prasowej dopytywali o szczególne przypadki, w których rodzice są rozwiedzeni, dzieci pochodzą z adopcji lub pieniądze ze świadczenia wychowawczego będą marnotrawione. - Świadczenie będzie dla rodzica, który mieszka z dzieckiem i które sprawuje nad nim opiekę - tłumaczy Rafalska. Będzie obowiązywało ono do momentu osiągnięcia przez niego pełnoletności, bez względu na to czy chodzi do szkoły.
- Pracownik socjalny w wyjątkowych wypadkach może zdecydować o zamianie świadczenia w formie pieniężnej na rzeczowe lub usługowe - opłacić przedszkole czy wykupić żywność - podkreślił wiceminister pracy Krzysztof Michałkiewicz.
Jak w myśl ustawy będzie traktowana kobieta z dwójką dzieci, kiedy pierwsze pochodzi ze związku nieformalnego, a drugie z formalnego. - Jest uznawana za rodzinę z jednym dzieckiem. Chyba, że drugie z nich jest dzieckiem wspólnym, to wówczas liczy się jak z dwójką - wytłumaczyła minister.
A co z rodzicem, który samotnie wychowuje dziecko i nieznacznie przekracza 800 zł progu? Według resortu pracy, takiej rodzinie nie przysługuje 500 zł. - Jest określony próg i nie będzie indywidualnego uwzględniania takich spraw - ucieła domysły Rafalska. Z kolei w przypadku mężczyzny, która ma dwójkę dzieci, z jednym żyje, a na drugie płaci alimenty, to na te dziecko nie otrzyma świadczenia. Dostanie ewentualnie na pierwsze, jeśli nie przekracza progu 800 zł.
Czytaj też: 500 zł na dziecko. Petru zapowiada swoją wersję ustawy
Świadczenie otrzymają cudzoziemcy spoza UE, którzy legalnie pracują i mieszkają w Polsce z rodziną. Dotyczyć to może ok. 100 tys. osób. Z kolei Polacy pracujący w innych krajach Wspólnoty, którzy pobierają tam świadczenia na dzieci, nie otrzymają ich w Polsce.
Nie dla górnego progu
- Nasze kryteria dochodowe są wysokie i wyższe niż w przypadku np. świadczenia alimentacyjnego. Zrobiliśmy w resorcie symulacje potencjalnych oszczędności w przypadku górnego kryterium w rodzinie o dochodzie powyżej 5 tys. zł i w perspektywie całej ustawy wyniosły one 81 mln zł, a wzrost kosztów obsługi sięgałby 76 mln zł - powiedziała Rafalska.
Minister dodała, że wnioski będzie składało 2,7 mln polskich rodzin i wprowadzenie górnego progu wymagałoby sprawdzenia dochodów każdej rodziny. - Państwa polskiego nie stać na tolerowanie obecnej sytuacji demograficznej. Skoro poprzednia ekipa budowała najdroższe w Europie autostrady, to my prowadzimy politykę rodziną, która zawsze będzie kosztowna - wyjaśniła szefowa MRPiPS.
- Wychodzimy z tej pułapki myślenia, że polityka rodzinna nie jest tożsama z polityką socjalną. W tej chwili Polska staje się krajem, gdzie standardem jest rodzina 2+1. Chcemy aby było 2+2 lub 2+3. Górne kryterium dochodowe wiązałoby się z obawami dla rodziców, że mogą go z czasem przekroczyć i nie decydowaliby się jednak na dalsze potomstwo - wyjaśnił Marczuk.
Co z 500 zł po kolejnych wyborach?
Padały również pytania o to, co stanie się z projektem za 4 lata, gdy po kolejnych wyborach może dojść do zmiany rządu. Rafalska podkreśliła, że teraz ustawa będzie obowiązywała PiS i w budżecie muszą znaleźć się pieniądze na sfinansowanie tego zadania. - Myśli Pani, że posłowie są samobójcami i w pewnym momencie zabiorą rodzinom 500 zł? - zdziwił się pytaniem jednej z dziennikarek wiceminister Michałkiewicz.

http://www.se.pl/pieniadze/newsy/rafals ... 72674.html
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Manta
VIP
VIP
 
Posty: 5776
Dołączył(a): 4 gru 2013, o 21:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: Program 500+

Postprzez Pikap » 14 lut 2016, o 21:54

Avatar użytkownika
Pikap
Dyskutant
Dyskutant
 
Posty: 440
Dołączył(a): 6 gru 2013, o 12:55
Lokalizacja: Zamość

Postprzez » 14 lut 2016, o 21:54

 


Powrót do Zarobki , świadczenia , dodatkiKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron