Stosunek społeczeństwa do osób z niepełnosprawnością

Opieka Społeczna, Polityka pro Niepełnosprawni, Środowiska Niepełnosprawne i ich problematyka - Konsultacje i porady

Obrazek

Stosunek społeczeństwa do osób z niepełnosprawnością

Postprzez Tosiek » 1 lut 2016, o 01:50

Jakie zmiany w ciągu ostatnich 20 lat nastąpiły w naszym kraju i w sytuacji życiowej osób z niepełnosprawnością? Jak dalece stały się one efektywnym narzędziem dokonującej się integracji? Czy znalazły swoje odzwierciedlenie w postawach społeczeństwa polskiego wobec osób z niepełnosprawnością? O tym w odcinku programu „Misja Integracja”.

Gościem Piotra Pawłowskiego jest prof. Antonina Ostrowska z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, która zajmuje się m.in. socjologicznymi aspektami zdrowia, choroby i niepełnosprawności. W latach 1992-1995 była głównym autorem, kierownikiem naukowym i koordynatorem serii interdyscyplinarnych badań nad niepełnosprawnością w Polsce. Prof. Ostrowska zrealizowała projekt badawczy pn. „Postawy wobec osób niepełnosprawnych – 20 lat później”, którego celem była analiza stosunku społeczeństwa polskiego do zjawiska niepełnosprawności i do osób z niepełnosprawnością. Badanie stanowiło replikę badania zatytułowanego „Niepełnosprawni wśród nas”, przeprowadzonego w roku 1993 na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej. Efektem tych badań jest wydana w tym roku książka pt. „Niepełnosprawni w społeczeństwie 1993-2013”.

W tym odcinku programu prof. Antonina Ostrowska w oparciu o swoje badania opowiada o tym, jak zmieniło się podejście społeczeństwa do osób z niepełnosprawnością na przestrzeni ostatnich 20 lat oraz czy i w jakich wymiarach życia i sytuacjach społecznych istnieją jeszcze bariery dla integracji.

Widzowie dowiadują się również, jaka jest najczęstsza przyczyna unikania kontaktów osobistych z osobami z niepełnosprawnością, a także w jakim kierunku ewaluowały przemiany dominujących wizerunków (stereotypów) osób z niepełnosprawnością w ciągu ostatnich lat.

W programie przypominamy również najważniejsze wydarzenia ćwierćwiecza, które w znaczący sposób wpłynęły na sytuację życiową osób z niepełnosprawnością w Polsce. Są wśród nich m.in.: ustawa z 1991 roku o zatrudnieniu i rehabilitacji zawodowej osób z niepełnosprawnością, która powołała do życia PFRON, uchwalony w 2011 roku Kodeks Wyborczy umożliwiający głosowanie korespondencyjne oraz za pomocą nakładki brajlowskiej, dzięki czemu osoby z niepełnosprawnością mogą aktywnie uczestniczyć w wyborach, podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2012 roku Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ. Materiał jest zaprezentowany w formie Expressu Integracji, który prowadzi Beata Tadla.


Zródło:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/270393;jsessionid=2E8E6D73F1053F4E1F1416AE62F422E6

Rzeczywistość jest nie co inna. Czy tak uważasz?

http://csr-d.pl/raport-pfron-analiza-sytuacji-osob-niepelnosprawnych-w-polsce-i-unii-europejskiej/W 2013 r.w ramach projektu „Zatrudnienie osób niepełnosprawnych – perspektywy wzrostu” finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podjęte zostały badania, których celem było zidentyfikowanie czynników determinujących aktywność zawodową osób niepełnosprawnych w Polsce. Efektem końcowym projektu były wnioski i rekomendacje dotyczące rozwiązań organizacyjnych, prawnych i instytucjonalnych na rzecz zwiększenia aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych w Polsce. Na podstawie tych wniosków i rekomendacji stworzony został powyższy raport. Niniejszy raport jest wprowadzeniem do realizowanego tematu badawczego. Jego celem głównym jest prezentacja zbiorowości osób niepełnosprawnych w Polsce i Unii Europejskiej w kontekście ich cech demograficzno-społecznych i sytuacji na rynku pracy.

Raport składa się z trzech części, wprowadzenia i podsumowania.

W części pierwszej dokonano analizy czynników demograficznych i społecznych, które wpływają na sytuację osób niepełnosprawnych w Polsce i Unii Europejskiej.

W części drugiej zajęto się sytuacją osób niepełnosprawnych na rynku pracy w Polsce i Unii Europejskiej. Przedmiotem analizy były osoby niepełnosprawne bezrobotne oraz pracujące, tak na otwartym, jak i zamkniętym rynku pracy oraz wolne miejsca pracy zgłaszane do publicznych służb zatrudnienia przez pracodawców, adresowane do osób niepełnosprawnych.

W części trzeciej przedstawiono sposoby wspierania aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych. Analizę przeprowadzono na podstawie danych statystycznych dotyczących działań inicjowanych przez urzędy pracy zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Została ona dodatkowo uzupełniona o prezentację wyników badań, przeprowadzonych przez firmę AGROTEC Polska, na zlecenie Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, w którym wypracowane zostały pakiety wsparcia – najbardziej efektywne dla przywracania do aktywności bezrobotne osoby niepełnosprawne.

Raport zakończono podsumowaniem zawierającym podstawowe konkluzje z przeprowadzonych analiz.

Całość Raportu dostępna jest TUTAJ
Obrazek
Kampania Informacyjna Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych - Równouprawnienie
Avatar użytkownika
Tosiek
 
Posty: 18
Dołączył(a): 20 sty 2016, o 20:59

Postprzez » 1 lut 2016, o 01:50

 

Powrót do Niepełnosprawni - Konsultacje i poradyKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron