Przemoc seksualna

Przemoc seksualna

Postprzez Tosiek » 30 sty 2016, o 16:31

Licealistka dla Fakt24: na imprezach gwałcą po kolei

Alina Żakowska
Dziennikarka
Obrazek

Przemoc seksualna wśród nastolatków to w Polsce wciąż temat tabu. Wśród dotkniętej tym problemem młodzieży panuje swoista zmowa milczenia. Jednak problem istnieje, choć próżno szukać jego odzwierciedlenia w policyjnych statystykach. A wygląda na to, że skala zjawiska jest większa niż komukolwiek się wydaje. Najlepszym tego dowodem są słowa licealistki z Trójmiasta, która bardzo obrazowo opisuje problem przemocy seksualnej wśród jej rówieśników. – Na imprezach dziewczynom dorzuca się do drinków tabletki gwałtu. Dziewczyna nie wie co się dzieje i wtedy po kolei gwałci ją kilku chłopców. To jest standard – mówi nastolatka w rozmowie z Fakt24.pl.

„Od gwałcicieli dziewczyna słyszy w szkole, że jest dziwką”

Szokujące jest również to, że o tego rodzaju przemocy wie mnóstwo osób w szkole, jednak nie wydostaje się to poza ścisłe grono nastolatków. Nie mówiąc już o tym, by ktoś zaproponował pomoc zgwałconej dziewczynie. Wręcz przeciwnie. Wydaje się, że młodzież w ogóle nie traktuje tego rodzaju przemocy seksualnej w kategorii przestępstwa. Winę automatycznie przypisuje się ofierze. - Do gwałtów dochodzi, kiedy dziewczyny nie uważają. Chłopcy widzą, które się nie szanują i właśnie takim wrzucają do drinków tabletki gwałtu. Większość dziewczyn nikomu nic nie mówi - wyjaśnia Ola. Na pytanie dlaczego, odpowiada krótko. - Bo nie chcą.

Gwałci najczęściej bliska osoba

Co na temat milczenia ofiar mówią specjaliści? O opinię w tej sprawie zapytaliśmy Annę Zarębę, psycholog z Centrum Praw Kobiet w Gdańsku. - Niewiele młodych kobiet decyduje się mówić o gwałcie. Na około 550 kobiet zgłaszających się do nas w ciągu roku, zaledwie kilka porusza ten temat. Co nie oznacza, że problemu nie ma. Skala zjawiska jest bardzo niedoszacowana. Przede wszystkim kobiety, które doświadczyły gwałtu bardzo boją się oceny. Kulturowo mamy zakodowane co kobieta powinna, a czego nie: powinna być grzeczna, przyzwoita, ubierać się w określony sposób, żeby nie prowokować swoim zachowaniem mężczyzn. Kobiety obawiają się, że ktoś może pomyśleć, że zostały zgwałcone, ponieważ same się o to prosiły i może nawet im się to podobało. Te łatki są ogromnie niewłaściwe i ogromnie niebezpieczne. Druga kwestia jest taka, że najczęściej gwałcicielem jest bliska, zaufana osoba. Ujawnienie tego może oznaczać kłopoty. Ciężko jest powiedzieć, że bliski człowiek zrobił mi taką krzywdę. To nie jest ktoś anonimowy, kto zgwałcił mnie w ciemnym parku, tylko ktoś kogo sama do siebie dopuściłam i kogo moje otoczenie zna. W tej sytuacji znajomi będą musieli wybrać komu uwierzyć. Mogę zostać osądzona jako niewiarygodna, kłamliwa, interesowna.

Więcej na temat:

Źródło:
http://www.fakt.pl/polska/trojmiasto-licealistka-opowiada-o-gwaltach-wsrod-nastolatkow,artykuly,604510.html

Czy uważasz, że powinno się mówić głośno o tej przemocy, która spotyka setek tysięcy nastolatek i kobiet w szkołach, gimnazjach i uczelniach, akademikach i domach dziecka? Jaki jest Twój pogląd na ten temat?
Obrazek
Kampania Informacyjna Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych - Równouprawnienie
Tosiek

Postprzez » 30 sty 2016, o 16:31

Powrót do Publicystyka - Media