DEKOMUNIZACJA / LUSTRACJA przestrzeni publicznej w Polsce

Obrazek
Sprawy dotyczące Polaków

DEKOMUNIZACJA / LUSTRACJA przestrzeni publicznej w Polsce

Postprzez Klaudi » 6 gru 2013, o 10:57

Avatar użytkownika
Klaudi
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 60
Dołączył(a): 6 gru 2013, o 20:51

Postprzez » 6 gru 2013, o 10:57

 

Re: Dekomunizacja przestrzeni publicznej w Polsace

Postprzez Manta » 6 gru 2013, o 15:18

Obrazek

Ta książka wstrząśnie III RP. Autorzy lustrują czołowych dziennikarzy mainstreamu


Daniel Passent, Ernest Skalski, Aleksander Kwaśniewski, Jerzy Baczyński, Krzysztof Teodor Toeplitz, Mariusz Walter to tylko niektórzy bohaterowie najnowszej książki Doroty Kani, Jerzego Targalskiego i Macieja Marosza. Już 10 grudnia czytelnicy będą mogli poznać zaskakujące powiązania rodzinne i polityczne czołowych postaci dziennikarskiego "salonu" III RP.

Tytuł książki to "Resortowe dzieci. Media". Jej bohaterowie wychowani zostali w działaczy i funkcjonariuszy KPP, PZPR, Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a potem SB. Doskonale ustawioni w życiu, dzięki koneksjom, a potem pieniądzom i "grubej kresce". Czasem, choć wywodzą się z niekomunistycznych środowisk, związani ideologicznie oraz materialnie z byłą władzą i bezpieką. Za młodu aktywiści komunistycznych organizacji młodzieżowych, potem biznesmeni, właściciele i zarządcy nowych mediów. Właśnie dlatego tak zdecydowanie przeciwni dekomunizacji i lustracji, szydzący z patriotyzmu, polskich tradycji i polskości.

Ta książka jest właśnie o nich. Autorzy publikacji to dziennikarka śledcza "Gazety Polskiej" Dorota Kania, publicysta Jerzy Targalski oraz dziennikarz "Gazety Polskiej Codziennie" Maciej Marosz.

"Resortowe dzieci. Media" ukażą się nakładem wydawnictwa Fronda. Książka będzie dostępna już od 10 grudnia. Będzie ją można kupić w Księgarni Ludzi Myślących (www.xlm.pl; www.wydawnictwofronda.pl). Portal niezalezna.pl ma patronat medialny nad książką.

http://niezalezna.pl/48582-ta-ksiazka-w ... ainstreamu
Avatar użytkownika
Manta
VIP
VIP
 
Posty: 5776
Dołączył(a): 4 gru 2013, o 21:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dekomunizacja przestrzeni publicznej w Polsace

Postprzez Manta » 6 gru 2013, o 15:19

Lista 1706 Agentów SB na stanowiskach publicznych
http://padre.info.pl/lista-1706-agentow ... blicznych/
Avatar użytkownika
Manta
VIP
VIP
 
Posty: 5776
Dołączył(a): 4 gru 2013, o 21:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dekomunizacja przestrzeni publicznej w Polsace

Postprzez Manta » 6 gru 2013, o 15:20

Dekomunizacja przestrzeni publicznej w PolsceOblany czerwoną farbą pomnik Karola Świerczewskiego w Jabłonkach. Obok monumentu, nieznani sprawcy umieścili tablicę, na której m.in. napisali: "Świerczewski - oficer Armii Czerwonej od 1918 roku. W roku 1920 w szeregach sowieckich walczył ochotniczo przeciwko Polsce"
Ustawę dekomunizującą przestrzeń publiczną opracowali senatorowie. W czerwcu trafiła do sejmu. Zdaniem Instytutu Pamięci Narodowej nazw ulic, placów i innych obiektów publicznych, które powinno się zmienić, jest nawet 1,4 tys. - czytamy w "Rzeczpospolitej".

- Samorządy obecnie same podejmują trud zmian nazw, jednak ustawa dużo by ułatwiła - mówi Tadeusz Sławik, wywodzący się z PiS przewodniczący Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju na Górnym Śląsku. Samorządowcy z tego miasta zwrócili się do senatu z prośbą o prace nad zmianą prawa.

Projekt pojawił się już w lutym 2012 r. Prace jednak przeciągały się, projekt budził bowiem kontrowersje. Sceptycznie wypowiadał się o nim m.in. Witold Gintowt-Dziewałtowski, były poseł SLD, a obecnie senator PO.

- Największy sprzeciw powstał wśród byłych samorządowców obawiających się kosztów dla gmin - ocenia Jan Rulewski, senator PO.

Senat skierował ustawę do sejmu. Wiadomo już, że ustawy nie poprą SLD i Ruch Palikota. Kluczowa będzie decyzja PO.

[spoiler]"Nie mogą upamiętniać komunizmu" [/spoiler]

Projekt ustawy zakłada, że nazwy "nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny". Wojewoda ma zasięgnąć opinii IPN i nakazać zmianę nazwy.

Rząd wylicza, że wykonanie ustawy, w tym wymiana dowodów osobistych, może kosztować kilkanaście milionów złotych. - Skoro rząd mówi o finansach, podchodzi do problemu poważnie - ocenia Tadeusz Sławik.

Senacka wersja przewiduje 2 lata na wprowadzenie zmian. Rząd proponuje, by czas ten wydłużyć do 5 lat. Niemniej, z informacji gazety wynika, że rząd popiera projekt senatu.

W rozmowie z "Rz" Rulewski przypomina, że "gdy własną ustawę dekomunizacyjną przygotowało w poprzedniej kadencji PiS, opinia rządu była druzgocąca. Pisał on m.in., że nadawanie nazw ulicom należy do wyłącznych kompetencji rad gmin, a ustawa nie powinna wkraczać w tę "zastrzeżoną sferę". Dekomunizacji nie udało się nawet przeprowadzić za rządów PiS w 2007 r., bo partia zgłosiła ustawę tuż przed rozwiązaniem sejmu".

- Sojusz senatu i rządu na pewno zaowocuje tym, że w końcu zostaną wprowadzone te regulacje - mówi Rulewski, choć ostrzega, że mimo to może dojść do podziałów w PO.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title, ... aid=111c35
Avatar użytkownika
Manta
VIP
VIP
 
Posty: 5776
Dołączył(a): 4 gru 2013, o 21:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dekomunizacja przestrzeni publicznej w Polsace

Postprzez natasza1967 » 6 gru 2013, o 15:20

Natasza:

"Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2."
(KODEKS KARNY ARTYKUŁ 256)

System komunistyczny skónczył się w Polsce w 1989 roku. Choć od tego czasu minęło już 19 lat ustrój totalitarny wciąż nie został rozliczony. Na mocy porozumienia przy Okrągłym Stole, część opozycji ułożyła się z ówczesnymi władzami, w wyniku czego ci, co bezpośrenio uczestniczyli w budowaniu zbrodniczego systemu wbrew elementarnej sprawiedliwości nie utracili swoich wpływów. Począwszy od "grubej kreski" zapoczątkowanej przez rząd Tadeusza Mazowieckiego, poprzez obalenie prolustracyjnego gabinetu w 1992 roku, a skończywszy na stwierdzeniu rzekomej niezgodności ustawy lustracyjnej z konstytucją przez Trybunał Konstytucyjny 11 maja 2007 roku wszelkie próby zrzucenia jarzma komunistycznej przeszłości były skutecznie blokowane. Nie dziwi więc fakt, że w takiej atmosferze społecznej pobłażliwości wobec dawnego reżimu, do dziś na naszych ulicach możemy spotkać dawne pomniki komunistycznej propagandy, których miejsce powinno być już dawno na śmietniku historii, a nie w okolicach naszych domów.
Między systemem komunistycznym a faszystowskim nie było różnicy.Te dwa walczące ze sobą totalitaryzmy z równą bezwględnością deptały takie wartości jak: ludzka godność, prawo do życia , wolność słowa. Niestety w Polsce, tylko jeden z tych systemów został bezwzględnie potępiony.
Dokonując analizy koszmarnej działalności obu systemów zauważymy, że dwukrotnie więcej ludzi utraciło życie jako ofiary komunizmu. Według niektórych źródeł w wyniku wywózek, jakie objęły po 17 września 1939 roku ludność polską zamieszkującą kresy wschodnie, życie utraciło ok. 900 tysięcy osób, z czego większość stanowiły dzieci. Po wojnie kolaboranci wspierający stalinowski terror w nagrodę za swoją postawę dostali z namaszczenia Moskwy władzę. Swoje urzędowanie rozpoczęli od stłumienia Antysowieckiego Powstania, a poprzez rabunkową gospodarkę doprowadzili kraj do ekonomicznej katastrofy. Dlaczego wciąż istnieją upamiętniające ich i organizacje, z których się wywodzili pomniki? Czy możemy sobie wyobrazić, żeby na naszych ulicach bez żadnego społecznego sprzeciwu upamiętniano volksdeutchów, organizacje kolaborujące z hitlerowcami i pomagające w utrwalaniu hitlerowskiej władzy oraz eksponowano faszystowką symbolikę?
Pytania te wydają się retoryczne...


Krzysztof Konieczkahttp://www.pomnikihanby.pl/
Obrazek
BO TO NIE GRZECH BYĆ KOBIETĄ
Avatar użytkownika
natasza1967
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 89
Dołączył(a): 5 gru 2013, o 00:39
Lokalizacja: Toruń

Re: Dekomunizacja przestrzeni publicznej w Polsace

Postprzez ezami » 6 gru 2013, o 15:22

To jest stary układ – komuniści, kolaboranci i służby


Gdzie nie spojrzeć: w sądach czy w mediach – od rozrywki po publicystykę – dzieci stalinowskich prokuratorów, agenci komunistycznych służb. Są! Ja ich widzę. No to „Precz z komuną!” należy się jak najbardziej - z Wojciechem Cejrowskim rozmawia Joanna Lichocka.

Śpiewa Pan „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie”. To o takich jak Pan zatem prezydent Bronisław Komorowski mówił w Dzień Niepodległości, że trzeba śpiewać za nich, za tych, którzy nie zauważyli jeszcze, że mamy wolną Polskę.
Przestałem słuchać, co mówi pan Komorowski. Te głupoty słowne i ciągłe wpadki spowodowały, że teraz już nie chcę się denerwować ani wstydzić za niego. A w sprawie niepodległości mam inne zdanie i tyle. Pan Komorowski twierdzi, że oddanie władzy organom unijnym to nie jest utrata suwerenności, ja uważam na odwrót.

„Precz z komuną!” jest nadal aktualne?
A nie jest? Czy Pani nie zauważyła w polskich instytucjach władzy Oleksego, Millera, Kalisza i tych wszystkich działaczy PSL, którzy w stanie wojennym byli „towarzyszami ludowcami”? Gdzie nie spojrzeć: w sądach czy w mediach – od rozrywki po publicystykę – dzieci stalinowskich prokuratorów, agenci komunistycznych służb. Są! Ja ich widzę. No to „Precz z komuną!” należy się jak najbardziej.

Poszedł Pan na Marsz Niepodległości organizowany przez narodowców. Potem publicznie wyraził Pan uznanie, że spalono tęczę.
Narodowcy jedynie złożyli papiery w urzędzie, a poszły ogólnie wszystkie środowiska niepodległościowe – widziałem przeróżne flagi, bannery. Szedłem z Mamusią otoczony przez trzy kontrastowe drużyny kiboli. Było piknikowo.
Uznanie dla spalenia tęczy owszem, wyraziłem, gdyż uważam, że zamiast ukrywać swoje opinie i poglądy, powinniśmy je pokazywać. Prawda nas wyzwoli, a nie dziennikarstwo tak zwane obiektywne, czyli udające, że poglądów nie ma.


http://www.gazetapolska.pl/29715-jest-s ... i-i-sluzby
Avatar użytkownika
ezami
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 75
Dołączył(a): 7 gru 2013, o 17:58

Re: Dekomunizacja przestrzeni publicznej w Polsace

Postprzez Manta » 10 gru 2013, o 19:37

Avatar użytkownika
Manta
VIP
VIP
 
Posty: 5776
Dołączył(a): 4 gru 2013, o 21:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: DEKOMUNIZACJA / LUSTRACJA przestrzeni publicznej w Pols

Postprzez Manta » 11 gru 2013, o 09:19

Jak na procesach w stanie wojennym”. Represjonowani siłą wyrzuceni z sali rozpraw


„Jak na procesach w stanie wojennym”. Represjonowani siłą wyrzuceni z sali rozpraw - niezalezna.pl
foto: Marian Kupidłowski
Skandal na sali sądowej. Decyzją sądu, antykomunistyczni opozycjoniści zostali siłą wyrzuceni z procesu Władysława Ciastonia i Józefa Sasina. Sędzinie nie spodobał się jeden transparent i… wyrzuciła całą publiczność. Po tych wydarzeniach mec. Anna Bogucka-Skowrońska reprezentująca represjonowanych opozycjonistów złożyła wniosek o wyłączenie całego składu sędziowskiego.

Po złożeniu wniosku, który poparł prokurator IPN, sąd odroczył sprawę. Jak argumentowała mec. Bogucka-Skowrońska sędzia doprowadziła do eskalacji atmosfery, która przypominała klimat z procesów politycznych stanu wojennego.

Jeden z opozycjonistów Zygmunt Miernik rozłożył transparent „Komunistyczne zbrodnie – hańbą sądu”. Wtedy sędzia Agnieszka Zakrzewska kazała policji wyprowadzić wszystkich z Sali rozpraw. Represjonowani w stanie wojennym opozycjoniści zostali siłą, wleczeni po podłodze, usuwani z sali.


http://niezalezna.pl/49333-jak-na-proce ... li-rozpraw
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Manta
VIP
VIP
 
Posty: 5776
Dołączył(a): 4 gru 2013, o 21:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: DEKOMUNIZACJA / LUSTRACJA przestrzeni publicznej w Pols

Postprzez Manta » 17 gru 2013, o 07:58

Ujawniamy nieznane fakty z życia ludzi mediów - fragmenty książki "Resortowe dzieci"Marek Niedźwiecki zarejestrowany jako kontakt operacyjny „Bera”. Eugeniusz Smolar figurujący w archiwach komunistycznej bezpieki jako KO „Korzec”. Krystyna Kurczab-Redlich zarejestrowana jako współpracownik SB o ps. Violetta – historie tych osób, podobnie jak wielu innych, zostały opisane w książce „Resortowe dzieci. Media”, która od 11 grudnia jest dostępna w księgarniach.

W książce zostały opisane kariery polskich magnatów medialnych, z których każdy figuruje w archiwach komunistycznej bezpieki jako tajny współpracownik: Zygmunt Solorz, szef telewizji Polsat, jako TW „Zegarek”; Mariusz Walter, szef TVN, jako TW „Mewa”, natomiast jego wspólnik, nieżyjący już Jan Wejchert, jako TW „Konarski”.

http://niezalezna.pl/49405-ujawniamy-ni ... owe-dzieci

więcej >>> http://pressmix.eu/index.php/2013/12/23 ... zi-mediow/
Avatar użytkownika
Manta
VIP
VIP
 
Posty: 5776
Dołączył(a): 4 gru 2013, o 21:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: DEKOMUNIZACJA / LUSTRACJA przestrzeni publicznej w Pols

Postprzez NiXe » 18 gru 2013, o 07:21

Gdzie nie spojrzeć stalinowskie dzieci http://padre.info.pl/gdzie-nie-spojrzec ... ie-dzieci/
Avatar użytkownika
NiXe
Kreatywny
Kreatywny
 
Posty: 203
Dołączył(a): 7 gru 2013, o 22:14
Lokalizacja: Toruń

Postprzez » 18 gru 2013, o 07:21

 

Następna strona

Powrót do Sprawy PolskieKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron